خدمات موتورخانه

موتورخانه چیست؟

موتورخانه به فضایی از ساختمان گفته می شود که تمام تاسیسات لازم برای گرمایش ، سرمایش، آبرسانی و برق رسانی ساختمان در آن وجود دارد. وجود موتورخانه مرکزی کنترل سیستم سرمایش و گرمایش را آسان می کند. استفاده از موتورخانه به منظور تهویه مطبوع و گرمایش ،سرمایش ،آبرسانی و برق رسانی ساختمان صورت می گیرد.

ضمنا فضاهای مرتبط با تجهیزات موتورخانه در سایر قسمتهای ساختمان وجود دارد ، که از آن جمله می توان به کلکتورخانه ها (جهت امکان بزرگتر که نیاز به ایستگاههایی بین موتورخانه و مصرف کننده) ،هواسازها ، ایرواشرها، برج های خنک کننده ،منابع انبساط باز اشاره کرد.

 بعضی از تجهیزات موتورخانه:

موتورخانه از تجهیزات مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به معرفی برخی از  آن ها می پردازیم:

دیگ:

دیگ ها جهت تامین انرژی گرمایی و تولید آبگرم و بخار در امکان مسکونی،اداری و صنعتی کاربرد فراوانی دارند.

دیگ ها در سه دسته دیگ آب گرم، آب داغ و دیگ بخار تقسیم بندی می شوند. 

دیگ ها از نظر متریال و ساختاری انواع گوناگونی دارند که از آن جمله می توان به دیگهای چدنی و فولادی اشاره کرد ،دیگهای چدنی معمولا جهت ظرفیت های پایین استفاده میگردند ،دیگهای فولادی بصورت فایر تیوب و واتر تیوب ساخته می شوند .

چیلر

چیلر از دیگر تجهیزات ساختمانی می باشد. چیلرها دارای دو نوع تراکمی و جذبی می باشند. از چیلرها جهت ایجاد برودت استفاده میگردد. منبع انرژی مورد نیاز جهت ایجاد برودت در چیلرهای تراکمی برق  و انرژی مورد نیاز چیلرهای جذبی گاز می باشد.

مشعل

مشعل از دیگر تجهیزات موتورخانه می باشد که از آن به منظور تولید حرارت در دیگ ها استفاده می شود. سوخت مشعل ها بیش تر گاز یا گازوییل می باشد. به بیان دیگر می توان گفت به منظور فراهم کردن انرژی حرارتی دیگ ها برای گرم کردن آب و یا تولید بخار از مشعل استفاده می شود.

پمپ سیرکولاتور

پمپها سیرکولاتور وظیفیه انتقال سیال را به دستگاهها و تجهیزات از جمله کاربردهای مهم پمپ های سیرکولاتور می توان به گردش سیال در هواسازها ،ایرواشرها،فن کویلها، و … اشاره کرد ، همچنین پمپها جهت سیرکوله کردن آب برج خنک کننده ، و سیرکوله کردن آبگرم کویلهای منابع کویلی و نیز به گردش درآوردن  آبگرم منابع دوجداره و برگشت آبگرم مصرفی  کاربرد دارند.

اهمیت استفاده از پمپ در ساختمان هایی که بیش تر از 2 یا 3 طبقه دارند، مهم و حیاتی است. این گونه پمپ ها در اندازه ها و ظرفیت های متفاوتی تولید می شوند و انتخاب نمونه مناسب از آن با توجه به تعداد طبقات و تعداد ترمینال های ساختمان متفاوت می باشد.

منبع انبساط

 منبع انبساط یکی از  تجهیزات اصلی و ضروری موتورخانه ها می باشد ، از وظایف اصلی منابع انبساط می توان به جبران آب مورد نیاز سیستم و دیگها و تامین فشار نظیر ارتفاع، و با توجه به افزایش حجم ملولولی آب هنگام گرم شدن این انبساط حجمی از طریق منابع انبساط  خنثی میگردد ، چرا که لوله ها و دیگ بر اثر انبساط حجمی دچار ترک خوردگی می شوند. 

سختی گیر آب

وجود کلسیم و منیزیم باعث ایجاد سختی در آب می شود و این عناصر می توانند رسوب کرده و باعث گرفتگی لوله های ورودی و خروجی شود. استفاده از سختی گیر آب سبب می شودکاهش سختی  آب شده و از ایجاد رسوب جلوگیری به عمل می آورد.

هوازدا(دی اریتور)

هوازدا که با نام دی اریتور نیز شناخته می شود، در موتورخانه هایی که از دیگ بخار استفاده شده  به منظور گرفتن اکسیژن، کربن دی اکسید و گازهای حل شده در آب استفاده می شوند. این گازها باعث خوردگی و زنگ زدگی تجهیزات موتورخانه می شود. هوازداها در دو دسته آبشاری یا سینی دار و اسپری شونده تقسیم بندی می شوند.همچنین دی اریتور پیش گرمایش آب مورد نیاز دیگهای بخار نیز می باشد.

مخزن کندانس

در سیستم های بخار  هنگامی که بخارآب انرژی خود را انتقال داده و به حالت مایع تبدیل می شود،   که به آن آب کندانس گفته می شود.آب حاصله توسط لوله های کندانس  به مخزنی به نام مخزن کندانس هدایت می گردند.از آب مخزن جهت تامین آب مورد نیاز دیگ بخار استفاده میگردد.

 

 سیستم کنترل هوشمند

سیستم کنترل هوشمند از جمله تجهیزاتی است که در موتورخانه های امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این سیستم، امکان تنظیم کردن کلیه فعالیت های موتورخانه به صورت اتوماتیک را فراهم می کند.

در این سیستم تعدادی حسگر به سیستم پردازش مرکزی متصل بوده و بر مبنای اطلاعات به دست آمده از آن ها برنامه ای به سیستم پردازش مرکزی داده شده و به موتورخانه اعمال می شود.

جهت درخواست تعمیرات موتورخانه فرم را تکمیل کنید.
کارشناسان الومهندس به زودی با شما تماس میگیرند.

244172741_XESOZB_L_KEIBHX